Zpožděné termíny

19. dubna 2009 v 22:29 | Honza |  About
Už jsem z Jyxa několik měsíců. Když se ohlédnu, vidím kromě úžasného kolektivu, zajímavých projektů a ohromné hromady zkušeností taky celou řadu prošvihnutých termínů. A do jisté míry jsem se na většině těch odhadovaných termínů podílel. Zkusil jsem se zamyslet, proč vlastně k tomu nedodržování termínů docházelo.Tenhle článek o termínech mi tu v rozepsaných visí už dlouho - zvažoval jsem, jestli je politicky korektní ho vydat. Ale nakonec jsem se po revizi rozhodl, že se nemám čeho bát. Navíc, je to kritika mě samotného, ne celé firmy.

Než se rozepíšu, rád bych dodal, že toto není žádné celkové hodnocení mé předchozí práce, jenom jednoho aspektu. A že jsem si z těch odnesených zkušeností vybral do blogu zrovna tu negativní? Hm, to bude asi bude proto, že jako perfekcinalistovi mi ty špatné zkušenosti připadnou důležitější než ty dobré. A navíc, u těch dobrých by se dalo mluvit o vynášení knowhow, kdežto v případě těch špatných se jedná o prosté pomlouvání :)

Malá zkušenost, žádná retrospektiva, přílišný optimismus

Před nástupem do Jyxa jsem měl malou zkušenost s projekty podobně velkého rozsahu. Na všech mých předchozích projektech jsem pracoval samostatně a "na zelené louce", neměl jsem odhad, jak důležité jsou postupy (specifikace, kvalita kódu, testovací prostředí, retrospektiva).

Nevědění mě mohlo omlouvat na začátku, jenže já jsem se nepoučil. Nesledoval jsem, jak dlouho trvalo napsat a nasadit jednotlivé úkoly. Odhady jednotlivých úkolů jsem nedělal podle času potřebného pro podobné úkoly, ale podle optimistického přání. I když předchozí úkoly měly velké zpoždění nebo se dokonce nikdy nenasadily, neanalyzoval jsem důvody, proč ke zpoždění či selhání došlo, a pokračoval bez razantnějšího upravení přístupu.

Neexistující specifikace a nepřístupné části systému

Nebylo pořádně sepsáno, co systém vlastně umí, a nováčci v projektu to samozřejmě nevěděli. Při vytváření odhadů byla třeba část funkcionality považována za hotovou, i když byla jenom rozpracovaná, nebo byla hotová, ale podle jiného zadání. Části projektu nebyly přístupné všem vývojářům, a k nepřístupným částem systému ne vždy existovala dokumentace rozhraní.

Rozličné informace tak nějak vyplývaly na povrch postupně v celém průběhu zpracování úkolů, místo toho, abysme si je před větším úkolem shrnuli a zařadili do odhadu termínu. Pokud není k odhadu dost informací, odhad bude špatně. A zde musím dodat, že cílem není mít správný odhad, cílem je odhad, který není úplně špatný.

"Historicky" nekvalitní kód

Všichni se učíme a na našich zdrojácích je to poznat. A pokud se na projektu učí víc lidí, nejlépe postupně, vznike mišmaš s různorodou úrovní kvality. Takový kód se nesmí podceňovat; opravit či upravit historický kód prostě zabere spoustu času.

Nedostatečné testovací prostředí

Néžebysme neměli testovací prostředí - měli jsme jich tak akorát (a to jsem perfecionalista). Jednotlivé lokální instalace včetně databáze pro každého vývojáře na vývoj, centrální testovací server, "silent live" (kód určený k nasazení napojený na ostrou databázi) a konečně ostré prostředí s kontrolovaným přístupem vývojářů a adminů. To byla pro naše potřeby úplná sada. Jenže to nebylo dotažené do konce - na develu kupříkladu chybělo napojení na některé externí binárky, neběžely tam úplně všechny operace na pozadí. Pokud má testování fungovat, testovací prostředí musí být úplné. Jinak se prostě budou nasazovat části systému ne úplně otestované, to dá přece rozum, že? A řešení problémů v ostrém prostředí je nejenom ostuda, ale zabere hodně času.

...

Tohle nejsou žádné nepředpovídatelné okolnosti ani mystické úkazy. Jsou to typické příčiny zpoždění či selhání projektů, známé a popsané v počítačové literatuře. Teoreticky jsem o všech těchto věcech věděl. Ale - zkrátka jsem je podcenil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama