Peopleware

12. září 2008 v 21:28 | Honza |  Čtenářský deník
Čtivá knížka o managementu v IT s podtitulem "Productive Projects and Teams". Peopleware mi doporučil bývalý kolega, s varováním, že je to občas depresivní čtení. Mě to depresivní nepřišlo, možná proto, že hodnocení Jyxa z pohledu Peoplewaru mi nevyšlo nijak špatně.

Po přečtení jsem měl chuť tady sesumírovat většinu myšlenek, ale to by bylo zbytečné, ta knížka je dost tenká aby ji mohl přečíst kdokoli koho to téma zajímá. Takže jenom pár poznámek, které jsem si odnesl (nejsou to citáty):
Většina projektů neselhává kvůli technickým problémům, ale kvůli "sociologickým" problémům.
Důraz na kvalitu vede k rychlejšímu dokončení projektů, ale není to tak, že by vytvořit kvalitní projekt zabralo méně času než nekvalitní, naopak. S kvalitním projektem ale není tolik problémů po/okolo spouštění, takže nakonec se kvalita vyplatí.
Nerealistické termíny dokončení nijak neurychlí. Existuje závislost mezi produktivitou a způsobem určení termínu, seřazeno podle stoupající produktivity je to takto: termín určí nadřízený, termín určí nadřízený spolu s programátorem, termín si určí programátor sám, termín určí nezávislá třetí strana, není určený žádný termín.
Programátor je nejefektivnější, když je naplno zabraný do práce a nic jej neruší. Zajimavé je nechat programátory měřit, kolik nepřerušených hodin denně odpracují - často to není ani jedna. A openspace je zlo, optimální jsou 2 - 4 osoby na místnost.
Nejproduktivnější je sehraný tým lidí. Neexistuje návod, jak vytvořit sehraný tým, ale způsobů, jak zabránit sehrání, je hodně. Silná konkurence v týmu, příliš byrokracie, přílišná kontrola ze strany managementu, přílišná obměna pracovníků, přiřazování několika různých úkolů jednotlivým lidem, zadání nerealistických termínů.
Peopleware jsem měl půjčený, ale koupím si vlastní, čistě proto, abych "ji měl v knihovničce" :)
Tom DeMarco, Timothy Lister: Peopleware - Productive Projects and Teams, Second Editition.
ISBN-10: 0932633439
ISBN-13: 978-0932633439
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama