PHP rozhraní k COPY FROM

26. srpna 2007 v 11:27 | Honza |  PHP
Nejefektivnější způsob, jak do tabulky vložit velké množství řádků, je příkaz COPY. V tomhle zápisku ukážu jeden způsob, jak tento příkaz použít z PHP.

Příkaz COPY (ve verzi pro vkládání dat do tabulky) vždy operuje nad jednou konkrétní tabulkou. Tabulka musí být opravdu tabulka, takže žádný pohled. Myšlenka příkazu "COPY table(col1, col2 ...) FROM STDIN" je taková, že po příkazu samotném následují data v určitém, snadno parsovatelném formátu. Výchozí formát je zhruba takovýto:
  • Hodnoty se zapisují stejně, jako když se použije jejich řetězcová reprezentace, ale bez obklopujících apostrofů (takže datum se zapíše třeba jako "2007-08-25"). Zpětné lomítko, nový řádek, CR a tabulátor jsou escapovány zpětným lomítkem.
  • NULL se zapíše jako "\N".
  • Hodnoty v rámci řádku jsou odděleny tabulátorem.
  • Řádky jsou odděleny znakem nového řádku.
  • Na posledním řádku je pouze "\.".
Příkaz je možné normálně spouštět v rámci transakce, pokud žádným transakčním blokem obklopený není, budou řádky vloženy v rámci jediné implicitní transakce. Příkaz kontroluje vše co kontrolovat má a vyvolává INSERT triggery (zkoušel jsem ale jenom FOR EACH ROW variantu) nemůže tedy poškodit konzistenci dat. V případě chyby příkaz zkončí, a nic nebude vloženo (resp. nic nebude vidět, co se stihlo vložit tam zůstane a další VACUUM ty řádky označí ke znovupoužití).

Posilněn teorií jsem na první pokud vyplodil něco takovéhoto:
 pg_query("COPY test(datum, hodnota) FROM STDIN;
2007-08-24\t\\N
2007-08-25\t2
\\.\n");

Bez toho pg_query obalu je to totiž tvar, který funguje jako vstup pro řádkového klienta psql, a který určitě od vidění znáte z nekomprimovaných záloh vytvořených pomocí pg_dump. Všimněte si dvojité uvozovky u NULL - ona je vlastně jednoduchá, ale je potřeba ji ještě escapovat pro PHP.

Ten způsob ale nefunguje. Souvisí to s protokolem, který se používá pro komonikaci klienta s databází. Představuju si to tak, že psql, když narazí na COPY, tak to pochopí, a vyřeší protokolové záležitosti automaticky. PHP nepochopí nic, ale má funkce, které se na to mají použít.

Jako další možnost jsem prověřoval vysokoúrovňovou pg_copy_from, která by právě ony protokolové záležitosti měla vyřesit sama. Nepoužil jsem ji, protože neumožňuje zapsat seznam sloupců, které chci vkládat (v ostatních jsem chtěl výchozí hodnoty), a navíc všechna data se jí předávají v poli, které by mohlo být zbytečně velké. Takže jsem musel použít nízkoúrovňové pg_put_line a pg_end_copy. Výsledný kód vypadá tedy nějak takto:
 pg_query("COPY test(datum, hodnota) FROM STDIN");
pg_put_line("2007-08-24\t\\N\n");
pg_put_line("2007-08-25\t\\N2\n");
pg_put_line("\\.\n");
pg_end_copy();
Návratová hodnota všech volaných funkcí by se měla zkontrolovat, pro jednoduchost to nedělám. Všechny kroky vrací true při úspěchu.
A nemůžu si odpustit závěrečná pro a proti:
  • Z principu to je hodně rychlejší než stovky tisíc volání "pg_query", každé s INSERTem jednoho řádku. Nezkoušel jsem, jak je to rychlé oproti jednomu insertu více řádků (novinka PostgreSQL 8.2), více INSERTům v rámci jednoho pg_query, nebo vkládání přes připravený příkaz.
  • Příkaz COPY FROM je přímo určen pro vkládání mnoha řádků najednou. Pokud to k tomuto účelu použijeme, budeme tedy používat správný nástroj na správnou věc (proč to zmiňuju? Asi jenom proto, že ve webových aplikacích se občas používají různé nástroje na různé věci).
  • I když se kontroluje vše, co se kontrolovat má, tak je použití na straně PHP docela jednoduché a elegantní.
  • Nevýhoda je, že to není úplně známý postup.
Tu poslední nevýhodu měl aspoň trochu odstranit tento článek, tak doufám, že se mu to podařilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 cenek cenek | 11. září 2008 v 13:05 | Reagovat

diky za inspiraci, bude se hodit pro jednoduchy automaticky migracni proces psany v php

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama