Dvoufázový commit

17. srpna 2007 v 0:51 | Honza |  PostgreSQL
Dvoufázový commit, nebo taky "připravené transakce", je způsob, jak zajistit transakční integritu při přístupu do více databází. Řekněme třeba, že by bylo potřeba určitá data z jednoho stroje vzít, a vložit na druhý stroj.

Normální postup (tedy ten, který bych napsal před zjištěním, že existuje dvoufázový commit) by bylo něco podobného následujícímu pseudokódu, kde "pgQuery" je funkce obalující pg_query, která při neúspěšném dotazu vyhodí vyjímku, a $cn1 a $cn2 jsou připojení do dvou databází.
   try {
pgQuery($cn1, "BEGIN");
pgQuery($cn2, "BEGIN");

$data = pgQuery($cn1, "SELECT ...");
pgQuery($cn1, "DELETE ...");
pgQuery($cn2, "INSERT INTO... $data ...");

pgQuery($cn1, "COMMIT");
pgQuery($cn2, "COMMIT");
} catch (DatabaseException $e) {
pg_query($cn1, "ROLLBACK");
pg_query($cn2, "ROLLBACK");
}
Zdá se Vám to v pořádku? No mě teda ne. Co když PHP skript spadne přesně mezi prvním a druhým COMMITem? Teď to přepíšu s využitím dvoufázového commitu.
   try {
... stejné jako v předchozím případě až po:
pgQuery($cn2, "INSERT INTO... $data ...");

// první fáze - připravíme transakce
$res = pg_query($cn1, "PREPARE TRANSACTION 'delete-$uniqueid'");
if (!$res) {
pg_query($cn1, "ROLLBACK");
pg_query($cn2, "ROLLBACK");
throw new Exception("can not prepare 'delete-$uniqueid'");
}
$res = pg_query($cn2, "PREPARE TRANSACTION 'insert-$uniqueid'");
if (!$res) {
pg_query($cn1, "ROLLBACK PREPARED 'delete-$uniqueid'");
pg_query($cn2, "ROLLBACK");
throw new Exception("can not prepare 'insert-$uniqueid'");
}

// druhá fáze - commitneme transakce
$res1 = pg_query($cn1, "COMMIT PREPARED 'delete-$uniqueid'");
$res2 = pg_query($cn2, "COMMIT PREPARED 'insert-$uniqueid'");
if (!$res1 || $res2) {
throw new Exception("can not commit prepared $uniqueid");
}

} catch (DatabaseException $e) {
pg_query($cn1, "ROLLBACK");
pg_query($cn2, "ROLLBACK");
}
PREPARE TRANSACTION připravuje transakci ke commitu. U transakce, která je uložená, je zaručené, že její následný COMMIT PREPARED se vydaří. Tedy, je to zaručené z hlediska PostgreSQL, nikdo nezaručí, že samotný příkaz COMMIT PREPARED neselže z jiných důvodů, třeba síťové chyby. Dále mají připravené transakce tu výhodu, že přežijí ukončení spojení, a mohou se commitnout později (třeba manuálně z konzole). Z výkonnostních důvodů by v sytému nemělo být mnoho připravených transakcí naráz a jejich commit by měl přijít co nejdříve. Oba příkazy pracují s textovým identifikátorem transakce, jehož unikátnost musí zajistit aplikace.
Popíšu ještě, jak výše uvedený kód funguje. V první fázi se připravují transakce. První PREPARE TRANSACTION připraví "mazací" transakci, pokud se to nepovede, "vkládací" transakce je zrušena prostým ROLLBACK. Druhé PREPARE TRANSACTION připraví i vkládací transakci, a pokud se toto nepovede, je mazací transakce zrušena pomocí ROLLBACK PREPARED.
V druhé fázi se transakce commitují. Za všimnutí stojí, že oba COMMIT PREPARED se provedou stůj co stůj, a žádné ROLLBACK PREPARED v druhé fázi již není. Od commitů v druhé fázi se jednoduše očekává, že se povedou. Pokud se nepovedou, tak je chyba spíše ve spojení, a v takovém případě těžko můžeme očekávat, že by se podařilo obě transakce korektně zrušit.
Pokud se nepovede dvoufázový commit, tak je zkrátka nutné, aby se o tom co nejdříve dozvěděl správce databáze, a manuálně připravené transakce podle situace buďto potvrdil, nebo zrušil. Pro zobrazení seznamu připravených transakcí v systému slouží pohled pg_prepared_xacts. A ještě jednou, připravených transakcí by mělo být co nejméně, hezky to ilustruje fakt, že výchozí hodnota maximálního počtu připravených transakcí je pouze 5 (takže v jednom okamžiku může být 5 připravených transakcí, ne, že v celém životě databáze je možno připravit jenom 5 transakcí...).
Připadá vám to oproti dvoum jednoduchým COMMITŮM příliš složité? Možná je. Ale zároveň je to mocná zbraň proti nebezpečné obludě zvané dataloss.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama